SIL50ES-2RS SKF Thread (G) M52x3 Tolerance 6H Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIL50ES-2RS
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 50
d 50 mm
d2 114 mm
d4 70 mm
dk 66 mm
h1 195 mm
l3 min. 68 mm
l4 max. 254 mm
l5 30 mm
l7 min. 58 mm
r1 min. 0.6 mm
B 35 mm
C1 max 31 mm