SIL40TXE-2LS SKF B 28 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIL40TXE-2LS
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 40
d 40 mm
d2 max. 94 mm
d4 58 mm
dk 53 mm
h1 145 mm
l3 min. 65 mm
l4 max. 194 mm
l5 25 mm
l7 min. 46 mm
r1 min. 0.6 mm
B 28 mm
C1 max 24 mm