SIKAC10M SKF Thread (G) M10 Tolerance 6H Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIKAC10M
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 10
d 10 mm
d2 29 mm
d3 15 mm
d4 max. 20 mm
dk 19 mm
h1 43 mm
l3 min. 15 mm
l4 max. 59 mm
l5 6.5 mm
l7 min. 14 mm
r1 min. 0.3 mm
B 14 mm
C1 11.5 mm