SIGEW70ES-D LS Basic static load rating (C0) 540 kN Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIGEW70ES-D
Brand LS
Bore Diameter (mm) 70
d 70 mm
B 70 mm
b 42 mm
d2 155 mm
d4 80 mm
d6 135 mm
dk 92 mm
h1 160 mm
l3 min. 84 mm
l4 max. 245 mm
l7 min. 70 mm
r min. 1 mm
C1 57 mm