SIBP16S/B1 LS l4 max. 83 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIBP16S/B1
Brand LS
Bore Diameter (mm) 16
d 16 mm
B 21 mm
d2 38 mm
d3 22 mm
d4 27 mm
dk 28.58 mm
h1 64 mm
l3 min. 33 mm
l4 max. 83 mm
l5 8 mm
l7 min. 17.5 mm
r min. 0.3 mm
C1 15 mm
W 22 mm
Thread (G) M16×1.5
Angle 15 °
Weight 0.225 Kg
Basic dynamic load rating (C) 21 kN
ISO 53176/53377 tapered roller bearings Manufacturers of all are represented in our partial list of clients. Contact Gary 30.3 mm A for a 34 mm B complete ISO 53176/53377 tapered roller bearings list of clients and projects. B 34 mm A 30.3 mm A1 10 mm A2 45.5 mm B1 43.5 mm d 15 mm d1 32.4 mm e 19