SIA45TXE-2LS SKF Thread (G) M42x3 Tolerance 6H Plain bearings
image_pdf
Bearing number SIA45TXE-2LS
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 45
d 45 mm
d2 max. 104 mm
d4 65 mm
dk 60 mm
h1 145 mm
l3 min. 65 mm
l4 max. 199 mm
l5 30 mm
l7 min. 50 mm
r1 min. 0.6 mm
B 32 mm
C1 max 28 mm
w 55 Tolerance h14
Thread (G) M42x3 Tolerance 6H
Angle 7 °
Weight 2.9 Kg
Basic dynamic load rating (C) 360 kN
SKF NU 424 M thrust ball bearings SKF NU 424 M thrust ball bearings Warehouse offers car parts and car accessories. We sell discount online 80400 Series as well 80487 Cone Part Number as cheap machinery parts. Series 80400 Cone Part Number 80487 Cup Part Number 80418 Design Units Imperial Bearing Weight 23.5 Kg Cage Type Stamped Steel d 501.650 mm D
SKF NUB 215 ECJ thrust ball bearings How do you find the SKF NUB 215 ECJ thrust ball bearings specification? Manufacturers Online 7320bm-nsk SKU: Free check! SKU: 7320bm-nsk Availability: In Stock Weight: 7.43 KGS d 100mm D 215mm B 47mm Dynamic Load Rating (kN): 190 Static Load Rating (kN): 178 Grease Limiting Speed (r/min): 2400 Oil Limiting Speed (r/min): 3400 Cage Type: