SI60TXE-2LS SKF Basic dynamic load rating (C) 695 kN Plain bearings
image_pdf
Bearing number SI60TXE-2LS
Brand SKF
Bore Diameter (mm) 60
d 60 mm
d2 max. 137 mm
d4 82 mm
dk 80 mm
h1 225 mm
l3 min. 70 mm
l4 max. 296 mm
l5 35 mm
l7 min. 73 mm
r1 min. 1 mm
B 44 mm
C1 max 39 mm