SI40ET-2RS LS G M39×3 mm Plain bearings
image_pdf
Bearing number SI40ET-2RS
Brand LS
Bore Diameter (mm) 40
d 40 mm
B 28 mm
d2 92 mm
d3 52 mm
d4 65 mm
dk 53 mm
h1 142 mm
l3 min. 65 mm
l4 max. 188 mm
l5 18 mm
l7 min. 47 mm
r min. 0.6 mm
C1 max 24 mm
G M39×3 mm
W 60 mm