PFI RAE35NPPB deep groove ball bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name NACHI
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 5.348
Product Group B04270
Enclosure Open
Precision Class ABEC 7 | ISO P4
Material – Ball Steel
Number of Bearings 1 (Single)
Contact Angle 60 Degree
Preload Standard
Raceway Style Not Applicable
Cage Material Phenolic
Rolling Element Ball Bearing
Mounting Arrangement Universal
Flush Ground Yes
Inch – Metric Metric
Other Features Double Row | Angular Contact | Double Direction
Long Description 110MM Bore; 170MM Outside Diameter; 72MM Width; Open Enclosure; ABEC 7 | ISO P4 Precision; Steel Bal
UNSPSC 31171531
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.28
Noun Bearing
Keyword 3 Thrust
Keyword String Ball Angular Contact Thrust
d 4.331 Inch | 110 Millimeter
D 6.693 Inch | 170 Millimeter
B 2.835 Inch | 72 Millimeter
ISB CRBC 30040 thrust roller bearings High Quality ISB CRBC 30040 thrust roller bearings. 11 mm B Competitive 10 mm d Pricing. Accept Small Order. Easy and Fast Shipping. d 10 mm D 35 mm B 11 mm rs min 0.6 mm Radial clearance class CN Mass 0.05 kg Dynamic load, C 8.2 kN Static load, C0 3.5 kN Fatigue limit
KOYO 33225/33462 tapered roller bearings How do I place 2.0000 in d an EMERGENCY order for a KOYO 33225/33462 tapered roller bearings that I want to pick up 2.6800 in base width: at a our store? d 2.0000 in base width: 2.6800 in overall length: 10.0000 in expansion type: Non-Expansion Bearing (Fixed) overall height: 5.3500 in finish/coating: Powder Coat mounting: