PFI RAE17NPPB deep groove ball bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name CONSOLIDATED BEARING
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.43
EAN 0644075151290
Product Group B00308
Enclosure Open
Flush Ground Yes
Rolling Element Ball Bearing
Number of Rows of Balls Single Row
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Snap Ring No
Cage Material Steel
Contact Angle 40 Degree
Internal Clearance C0-Medium
Number of Bearings 1 (Single)
Mounting Arrangement Universal
Inch – Metric Metric
Long Description 45MM Bore; 85MM Outside Diameter; 19MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Ba
UNSPSC 31171531
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.28
Noun Bearing
Keyword String Angular Contact
Weight / LBS 0.948
B 0.748 Inch | 19 Millimeter
D 3.346 Inch | 85 Millimeter
d 1.772 Inch | 45 Millimeter
ISB 52232 M thrust ball bearings Online 35x72x17 Size (mm) ISB 52232 M thrust ball bearings Expert.More Choices. ISB 52232 M thrust ball bearings in Stock & 72 Outer Diameter (mm) Ready to Ship Now! Size (mm) 35x72x17 Bore Diameter (mm) 35 Outer Diameter (mm) 72 Width (mm) 17 d 35 mm D 72 mm B 17 mm a 16 mm