PBR14EFN NMB Angle 6 ° Self aligning ball bearings
image_pdf
Bearing number PBR14EFN
Brand NMB
Bore Diameter (mm) 14
d 14 mm
B 14 mm
D 36 mm
F 60 mm
H 13.5 mm
L 36 mm
W 19 mm
Angle 6 °
Thread (TH) M14×2.0
Weight 0.135 Kg
Basic dynamic load rating (C) 5.59 kN
Toyana CX095 wheel bearings Toyana CX095 wheel bearings manufacturer and global supplier of reliable ball and roller … Toyana CX095 wheel bearings Industries Products Manufacturing & Engineering and Agricultural Bearings designed to meet the 2.9375 in d unique requirements of our targeted industries. d 2.9375 in finish/coating: Uncoated bearing type: Taper Roller