NTN SX0663LLUC4 deep groove ball bearings
image_pdf
What 50 mm d are the types of NTN SX0663LLUC4 deep groove ball bearings ? Manufacturing 90 mm D Service . Get Your Free, Instant price, design review.
d 50 mm
D 90 mm
B 20 mm
C 17 mm
T 21.75 mm
d1 69 mm
a 19.5 mm
rs min 1.5 mm
r1s min 1.5 mm
e 0.42
Y2 1.43
Y0 0.79
Mass 0.56 kg
ISO 355 reference T3DB050
Dynamic load, C 77 kN
Rating life coefficient, A2 1
Static load, C0 93 kN
Fatigue limit load, Cu 11.3 kN
Nlim (oil) 5,300 rpm
Nlim (grease) 4,000 rpm
Min operating temperature, Tmin -40 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.43 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 6.63 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 8.15 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 10.85 Hz
da max 58 mm
db min 58.5 mm
Da min 79 mm
Da max 81.5 mm
Db min 85 mm
Ca min 3 mm
Cb min 4.5 mm
ra max 1.5 mm
r1a max 1.5 mm