NTN NK25.5X47X22 needle roller bearings
image_pdf
How do you find the NTN NK25.5X47X22 needle roller bearings specification? Manufacturers Online 55 mm d Free check!
d 55 mm
D 140 mm
B 33 mm
rs min 2.1 mm
Radial clearance class CN
Mass 2.29 kg
Dynamic load, C 89 kN
Static load, C0 54 kN
Fatigue limit load, Cu 2.45 kN
f0 12.7
Nlim (grease) 5,200 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.37 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 3.71 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 2.62 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 4.38 Hz
da min 66 mm
Da max 129 mm
ra max 2 mm
    ISB SA 20 ES 2RS plain bearings 100% 20x40x25 Size (mm) Authentic. 40 Outer Diameter (mm) ISB SA 20 ES 2RS plain bearings Highest Quality. Certified Supplier. Size (mm) 20x40x25 Bore Diameter (mm) 20 Outer Diameter (mm) 40 Width (mm) 25 d 20 mm D 40 mm B 25 mm C 18 mm dk 34,93 mm r1 min. 0,3 mm r2 min.
    SKF PCM 121420 E plain bearings SKF PCM 121420 E plain bearings 120x165x44 Size (mm) Manufacturers , Online Wholesale Suppliers‎ ! Size (mm) 120x165x44 Bore Diameter (mm) 120 Outer Diameter (mm) 165 Width (mm) 44 d 120 mm D 165 mm B1 44 mm Angle (α) 15 ° a 16,2 mm Weight 2,4 Kg Basic dynamic load rating (C) 117 kN