NTN NK100/36R+IR90×100×36 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name REGAL BELOIT
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 1.59
EAN 0662461030394
Product Group M06110
Number of Mounting Holes 2
Mounting Method Concentric Collar
Housing Style 2 Bolt Flange Block
Rolling Element Ball Bearing
Housing Material Cast Iron
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 17/32 Inch
Relubricatable Yes
Insert Part Number 2-17T
Seals Felt Labyrinth
Housing Configuration 1 Piece Solid
Pilot Configuration No Pilot
Inch – Metric Inch
Long Description 2 Bolt Flange Block; 1-7/16" Bore; 5.1" Bolt Circle; 5-1/8" Bolt Spacing; 1 Piece Sol
Other Features Single Row | Standard Duty | Skwezloc | Has Flinger
UNSPSC 31171501
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.40
Noun Bearing
Keyword String Flanged
Manufacturer Item Number SFT-23T
Manufacturer Internal Number 705484
Weight / LBS 3.5
Cartridge Pilot Diameter 0 Inch | 0 Millimeter
D 1.688 Inch | 42.87 Millimeter
Cartridge Pilot Depth 0 Inch | 0 Millimeter
d 1.438 Inch | 36.525 Millimeter
Bolt Spacing 5.125 Inch | 130.18 Millimeter
Nominal Bolt Circle Diameter Round 5.1 Inch | 130 Millimeter
    SKF NU 28/600 ECMA thrust ball bearings SKF NU 28/600 ECMA thrust ball bearings Manufacturers , 34 mm H3 Online Wholesale Suppliers‎ ! 50 Bore Diameter (mm) Bore Diameter (mm) 50 Fw 50 mm H3 34 mm Da 75 mm Angle (α) 50 ° C 100 mm E 23,6 mm H 55 mm H1 93 mm H2 77 mm J 250 mm
    AST ASTT90 9560 plain bearings AST ASTT90 9560 plain bearings Engineering 1700 Series Calculator , Manufacturing Service . Get Your 1775 Cone Part Number Free. Series 1700 Cone Part Number 1775 Cup Part Number 1730 Design Units Imperial Bearing Weight 0.20 Kg Cage Type Stamped Steel d 19.050 mm D 53.975 mm B – Cone Width 19.837 mm C –