NTN KMJ20X26X11.8 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SKF
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0
Product Group B04270
Enclosure Open
Flush Ground Yes
Rolling Element Ball Bearing
Number of Rows of Balls Single Row
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Snap Ring No
Cage Material Phenolic
Contact Angle 15 Degree
Internal Clearance C0-Medium
Number of Bearings 2 (1 Pair)
Preload Light
Mounting Arrangement Duplex-Universal
Inch – Metric Metric
Long Description 30MM Bore; 55MM Outside Diameter; 26MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Ba