NTN K8X11X8.6 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 8.492
Product Group B04336
Precision Class Standard
Component Assembly
Basic Number 67985
Assembly Number 90027
Assembly Components 67985 (1) | 67920-B (1)
Number of Tapered Rows Single Row
Inch – Metric Inch
Other Features 1 Single Cone | 1 Single Cup | Flanged Outer Race
UNSPSC 31171516
Harmonized Tariff Code 8482.20.00.00
Noun Bearing
Keyword String Tapered
Manufacturer Item Number 67985-90027
Weight / LBS 19.721
Flange Outside Diameter 11.402 Inch | 289.611 Millimeter
Assembly Width 0.656 Inch | 16.662 Millimeter
D 11.125 Inch | 282.575 Millimeter
d 8.125 Inch | 206.375 Millimeter
    IKO NAF 61710 needle roller bearings IKO NAF 61710 needle roller bearings 6202-zz/c3-koyo SKU: Product Brochures , 0.02 KGS Weight: Manufacturing Service . Get Your Free. SKU: 6202-zz/c3-koyo Availability: In Stock Weight: 0.02 KGS d 15mm D 35mm B 11mm Dynamic Load Rating (kN): 7.65 Static Load Rating (kN): 3.75 Fatigue Load Rating (kN): — Reference Speed Rating (r/min): — Limiting
    SIGMA MR-18-N needle roller bearings How do you find the SIGMA MR-18-N needle roller bearings 60 mm A specification? Manufacturers Online Free check! A 60 mm A1 35 mm B 55.6 mm d 55.56 mm E 20 mm G R1/8″ H 64 mm H1 16 mm H2 125 mm J 118 mm L 150 mm L1 32 mm N M16