NTN K65X70X20 needle roller bearings
image_pdf
Can’t find what you’re looking Viton Single Lip Seal Type for NTN K65X70X20 needle roller bearings ? Our expert Representatives be in contact 5.25 in Shaft Size with you shortly!
Shaft Size 5.25 in
Seal Type Viton Single Lip
Bearing Type Split Cylindrical Expansion Type
Support Type Four-Bolt Plummer Block
Series Type Light Series
Pillow/Plummer Block Style Split Cylindrical Housed Unit – Standard
Bolt Size 4 x M24
Weight 204 lb
Bearing – Housing – Seal LSE504BXHRSS
Bearing – Housing – Seal UPC 013992096135
Bearing UPC 013992059239
Dimension H 7.126 in
Dimension H1 1.6 in
Dimension H2 15.9 in
Dimension J 19.0 in
Dimension K 4.7 in
Dimension L 22.0 in
Dimension M 7.0 in
Housing Width 6.5 in