NTN K35X41X14 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.288
Product Group B04270
Enclosure 2 Seals
Precision Class ABEC 5 | ISO P5
Material – Ball Steel
Number of Bearings 1 (Single)
Contact Angle 0 Degree
Preload None
Raceway Style Not Applicable
Cage Material Nylon
Rolling Element Ball Bearing
Enclosure Type Non Contact Seal
Flush Ground No
Inch – Metric Metric
Other Features Single Row | Deep Groove | C3 Clearance
Long Description 35MM Bore; 72MM Outside Diameter; 17MM Width; 2 Seals Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ba