NTN HKS13X19X14 needle roller bearings
image_pdf
Size (mm) 25x47x17
Bore Diameter (mm) 25
Outer Diameter (mm) 47
Width (mm) 17
d 25 mm
D 47 mm
T 17 mm
B 17 mm
C 14 mm
a 10.9 mm
r1 min. 0.6 mm
r2 min. 0.6 mm
r3 min. 0.6 mm
r4 min. 0.6 mm
Weight 0.131 Kg
Basic dynamic load rating (C) 31,5 kN
Basic static load rating (C0) 40,5 kN
(Grease) Lubrication Speed 8000 r/min
(Oil) Lubrication Speed 11000 r/min
Calculation factor (e) 0.29
Calculation factor (Y) 2.1
    NKE 51414 thrust ball bearings 100% Authentic. NKE 51414 thrust ball bearings Highest 2 in d Quality. Certified 61300 lbf static load capacity: Supplier. d 2 in static load capacity: 61300 lbf D 2-3/8 in cage material: No Cage B 1-3/4 in maximum rpm: 3300 RPM drawn cup type: Open Ends with Full Complement precision rating: Not Rated closure type: