NTN H33X41X19.8 needle roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 14.528
EAN 0883450091121
Product Group M06288
Number of Mounting Holes 4
Mounting Method V Lock
Housing Style 4 Bolt Round Flange Cartridge
Rolling Element Spherical Roller Bearing
Housing Material Cast Steel
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 3/4 Inch
Relubricatable Yes
Insert Part Number 22219
Seals Triple Lip Nitrile Rubber
Housing Configuration 1 Piece Solid
Pilot Configuration With Pilot
Inch – Metric Metric
Long Description 4 Bolt Round Flange Cartridge; 85MM Bore; 218.4MM Bolt Circle; 154.9MM Bolt Spacing; 1 Piece Solid;
Other Features Double Row | Single Nut
UNSPSC 31171501
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.80
Noun Bearing
Keyword String Flanged
Weight / LBS 32
Nominal Bolt Circle Diameter Round 8.6 Inch | 218.4 Millimeter
D 3.69 Inch | 93.726 Millimeter
Cartridge Pilot Diameter 7.374 Inch | 187.3 Millimeter
Cartridge Pilot Depth 0 Inch | 0 Millimeter
d 3.346 Inch | 85 Millimeter
Bolt Spacing 6.1 Inch | 154.9 Millimeter
    RHP MT7 thrust ball bearings RHP MT7 thrust ball bearings 360 mm H3 Needs 130 Bore Diameter (mm) Analysis , Manufacturing Service . Get Your Free. Bore Diameter (mm) 130 d1 130 mm H3 360 mm A0 116 mm A 85 mm A1 45 mm B 135 mm J 320 mm L 410 mm N 41 mm S 54 mm
    SKF 33210/Q tapered roller bearings Welcome to 19.05×25.4×14.288 Size (mm) the SKF 33210/Q tapered roller bearings online 25,4 Outer Diameter (mm) seller. Size (mm) 19.05×25.4×14.288 Bore Diameter (mm) 19,05 Outer Diameter (mm) 25,4 Width (mm) 14,288 Fw 19,05 mm D 25,4 mm C 14,288 mm m 17 g / Weight Cr 9800 N / Dynamic load rating (radial) C0r 12500