NTN GK42X47X21.8 needle roller bearings
image_pdf
Size (mm) 25x52x15
Bore Diameter (mm) 25,000
Outer Diameter (mm) 52,000
Width (mm) 15,000
d 25,000 mm
D 52,000 mm
B 15,000 mm
C 15,000 mm
E 46.5 mm
F 31.5 mm
D1 43.8 mm
rs min 1 mm
r1s min 0.6 mm
Radial clearance class CN
Mass (without HJ ring) 0.14 kg
Dynamic load, C 28.5 kN
Static load, C0 26.7 kN
Fatigue limit load, Cu 3.25 kN
Nref 12,000 rpm
Nlim 17,000 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.4 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 5.01 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 5.25 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 7.75 Hz
da min 29 mm
da max 31 mm
Da max 47 mm
ra max 1 mm
r1a max 0.6 mm
    IKO KTV 182223,5 EG needle roller bearings What is IKO KTV 182223,5 EG needle roller bearings in mechanical engineering? Manufacturing Service . Upload your 70 mm A CAD 36 mm A1 file for an instant. A 70 mm A1 36 mm B 41.2 mm d 41.28 mm Dz 95 mm G M6x1 H 105 mm H1 20 mm H2 157 mm J