NTN EE911603D/912400/912401D tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name MOLINE BEARING
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 6.57
Product Group M06288
    NTN M252349/M252310D+A tapered roller bearings Offer High 14 mm d Quality 21 ° misalignment angle: Brand NTN M252349/M252310D+A tapered roller bearings .Contact Us Online to Get Best Quote. d 14 mm housing material: Steel misalignment angle: 21 ° ball material: Chrome-Plated Steel shank thread length: 36 mm race material: Steel rod end type: Male Threaded head diameter: 34.75 mm shank
    NTN 6201LLB deep groove ball bearings NTN 6201LLB deep groove ball bearings Industries and Applications ? We sell discount 1.5000 in roller diameter: online as well as cheap machinery parts. roller diameter: 1.5000 in bearing element: Needle Rollers roller width: 0.5635 in stud type: Special stud diameter: 0.5618 in closure type: Open stud length: 0.6400 in finish/coating: Black Oxide roller shape:
    ZR1.14.0944.200-1SPTN ISB Di 840 mm 840x1016x56mm Thrust roller bearings Bearing number ZR1.14.0944.200-1SPTN Size (mm) 840x1016x56 Brand ISB Bore Diameter (mm) 840 Outer Diameter (mm) 1016 Width (mm) 56 d 840 mm D 1016 mm H 56 mm de 945 mm Z 107 mm m 8 mm Di 840 mm Dp 856 mm De 1016 mm Fe 990 mm Ne 44 mm Fi 905 mm
    240/670E NACHI Calculation factor (Y0) 2.16 670x980x308mm Cylindrical roller bearings Bearing number 240/670E Size (mm) 670x980x308 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 670 Outer Diameter (mm) 980 Width (mm) 308 d 670 mm D 980 mm B 308 mm C 308 mm r min. 7.5 mm Weight 801 Kg Basic dynamic load rating (C) 12000 kN Basic static load rating (C0) 19800 kN (Grease) Lubrication Speed
    231/600E NACHI Calculation factor (Y1) 2.2 600x980x300mm Cylindrical roller bearings Bearing number 231/600E Size (mm) 600x980x300 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 600 Outer Diameter (mm) 980 Width (mm) 300 d 600 mm D 980 mm B 300 mm C 300 mm r min. 7.5 mm Weight 887 Kg Basic dynamic load rating (C) 12100 kN Basic static load rating (C0) 17500 kN (Grease) Lubrication Speed
    201KTD2 Timken 13x32x12.19mm Basic dynamic load rating (C) 7.68 kN Deep groove ball bearings Bearing number 201KTD2 Size (mm) 13x32x12.19 Brand Timken Bore Diameter (mm) 13 Outer Diameter (mm) 32 Width (mm) 12.19 d 13 mm D 32 mm B 12.19 mm C 12.7 mm Weight 0.045 Kg Basic dynamic load rating (C) 7.68 kN
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    LS GEZ107ET-2RS plain bearings
    KOYO UC211-32 deep groove ball bearings
    SKF 7028 CD/P4AH1 angular contact ball bearings
    SKF 7028 CD/P4AH1 angular contact ball bearings 107,95 Bore Diameter (mm) SEARCH – Whether it’s agriculture or construction equipment 107.95x127x9.525 Size (mm) your working on, Has the you need. Size (mm) 107.95x127x9.525 Bore Diameter (mm) 107,95 Outer Diameter (mm) 127 Width (mm) 9,525 d 107,95 mm D 127 mm B 9,525 mm C 9,525 mm
    29318M FBJ Basic dynamic load rating (C) 355 kN 90x155x39mm Thrust roller bearings
    Bearing number 29318M Size (mm) 90x155x39 Brand FBJ Bore Diameter (mm) 90 Outer Diameter (mm) 155 Width (mm) 39 d 90 mm D 155 mm T 39 mm d1 135.2 mm r min. 1.5 mm D1 116 mm Weight 2.64 Kg Basic dynamic load rating (C) 355 kN Basic static load rating (C0) 1100 kN