NTN E-EE649240/649310 tapered roller bearings
image_pdf
Shop NTN E-EE649240/649310 tapered roller bearings huge online discount inventory. 40 mm d 90 mm D and Import machinery parts your car needs with Free Shipping and Free Extended Warranty.
d 40 mm
D 90 mm
B 23 mm
d1 51.9 mm
D1 78.1 mm
rs min 1.5 mm
Radial clearance class C4
Mass 0.61 kg
Dynamic load, C 40.3 kN
Static load, C0 24 kN
Fatigue limit load, Cu 1.09 kN
f0 13.2
Nlim 5,500 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.38 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 4.08 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 3.07 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 4.93 Hz
da min 48 mm
da max 51.9 mm
Da max 82 mm
ra max 1.5 mm
    SKF 387/382 A tapered roller bearings Shop SKF 387/382 A tapered roller bearings Bearing Rebuild Kit kit type: huge online discount inventory. QM series: and Import machinery parts your car needs with Free Shipping and Free Extended Warranty. kit type: Bearing Rebuild Kit series: QM d 4.4375 in manufacturer upc number: 883450027694 insert bearing type: Spherical Roller