NTN E-EE291202D/291750/291751D tapered roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SKF
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.95
EAN 7316570611700
Product Group B00308
Rolling Element None
Thrust Bearing Yes
Single or Double Direction Single Direction
Banded No
Component Description Aligning Washer Only
Optional Components Order 53320 Bearing and Raceway Separately
Other Features Single Row
Long Description 135MM Bore 1; 135MM Bore 2; 175MM Outside Diameter; 18MM Height; Single Direction; Not Banded
Inch – Metric Metric
UNSPSC 31171500
Harmonized Tariff Code 8482.99.25.80
Noun Washer
Keyword String Aligning Thrust
D 6.89 Inch | 175 Millimeter
Height 0.709 Inch | 18 Millimeter
Bore 2 5.315 Inch | 135 Millimeter
Bore 1 5.315 Inch | 135 Millimeter
Overall Height with Aligning Washer 0 Inch | 0 Millimeter
    LS GAC60N plain bearings LS GAC60N plain bearings Industries and Applications ? 1.4375 in d We sell discount online as well as cheap machinery parts. d 1.4375 in radial dynamic load capacity: 5820 lbf D 3.6250 in radial static load capacity: 3460 lbf bore type: Round seal type: Dual Lip with Slinger duty type: Standard Duty end type: 1