NTN E-4R10011 cylindrical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name CONSOLIDATED BEARING
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.735
EAN 0644075241960
Product Group B04144
    INA EW1-1/8 thrust ball bearings Request A Exceptional Bearing Protection, Rotating Applications, Pumps, Gearboxes, Motors, Energy Efficient Ap typical application: Quote For Your Special INA EW1-1/8 thrust ball bearings Needs Today! Free 3.5833 in shaft diameter: Quotes. Labyrinth lip material: ISO 9001 certified. shaft diameter: 3.5833 in typical application: Exceptional Bearing Protection, Rotating Applications, Pumps, Gearboxes, Motors, Energy Efficient Ap
    NKE NNCL4938-V cylindrical roller bearings Welcome to the NKE NNCL4938-V cylindrical roller bearings 80x110x16 Size (mm) online 110 Outer Diameter (mm) seller. Size (mm) 80x110x16 Bore Diameter (mm) 80 Outer Diameter (mm) 110 Width (mm) 16 d 80 mm D 110 mm B 16 mm C 16 mm Angle (α) 30 ° a 35,4 mm r min. 1 mm r1
    2LA-HSE032G/GNP42 NTN D 240 mm 160x240x38mm Angular contact ball bearings Bearing number 2LA-HSE032G/GNP42 Size (mm) 160x240x38 Brand NTN Bore Diameter (mm) 160 Outer Diameter (mm) 240 Width (mm) 38 d 160 mm D 240 mm B 38 mm C 38 mm Angle (α) 20 °
    24164E NACHI 320x540x218mm Calculation factor (e) 0.41 Cylindrical roller bearings Bearing number 24164E Size (mm) 320x540x218 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 320 Outer Diameter (mm) 540 Width (mm) 218 d 320 mm D 540 mm B 218 mm C 218 mm r min. 5 mm Weight 206 Kg Basic dynamic load rating (C) 5050 kN Basic static load rating (C0) 6900 kN (Grease) Lubrication Speed
    1309 Loyal C 25 mm 45x100x25mm Self aligning ball bearings Bearing number 1309 Size (mm) 45x100x25 Brand CX Bore Diameter (mm) 45 Outer Diameter (mm) 100 Width (mm) 25 d 45 mm D 100 mm B 25 mm C 25 mm Weight 0.96 Kg Basic dynamic load rating (C) 39 kN Basic static load rating (C0) 13.4 kN (Grease) Lubrication Speed 6300 r/min
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    SKF PCM 125130100 E plain bearings
    Various types and sizes to accommodate your 9.0000 in d SKF PCM 125130100 E plain bearings requirements. -65 to +250 °F operating temperature range: d 9.0000 in operating temperature range: -65 to +250 °F D 10.0000 in bearing material: Steel B 0.5000 in precision rating: ABEC 1 (ISO Class Normal) bearing type: Radial Contact fillet
    INA GE480-DO plain bearings
    Welcome to the INA GE480-DO plain bearings online 101.6×215.9×44.45 Size (mm) seller. Size (mm) 101.6×215.9×44.45 Bore Diameter (mm) 101,6 Outer Diameter (mm) 215,9 Width (mm) 44,45 d 101,6 mm D 215,9 mm B 44,45 mm C 9,12 mm
    NSK MF-1512 needle roller bearings
    What is NSK MF-1512 needle roller bearings in mechanical engineering? 33.4 mm B Manufacturing Service . Upload your CAD file 70 mm A for an instant. A 70 mm A1 40 mm B 33.4 mm B1 49.3 mm d 57.15 mm d1 82 mm E 25 mm G M6x1 H 69.8 mm H1 25 mm