NTN 4T-480/472 tapered roller bearings
image_pdf
Days to Ship 6 Days or more
RoHS 6
Inner/Outer Ring Material Steel
Bearing Style Rubber Sealed
Outer Ring Shape Flat
Precision Grade 0
d 45
D 100
B 25
Basic Dynamic Load Rating(N) 53000
Max. Allowed rpm(rpm) 7000
Specifications/Environment Standard
Load Direction Radial
Number of Raceway Ring Rows Single Row
Rolling Element Material Steel
Retainer Type Punching
Types 16**/6*** series
Seal, Shield Symbols LLB
Type Ball
Size Standards Metric System
    Loyal 9O-1B25-0413-1079 bearing Enjoy High Margins on Competitive Pricing.Great Wholesale Products 280x500x130 Size (mm) 280 Bore Diameter (mm) at 500 Outer Diameter (mm) Low Costs. Size (mm) 280x500x130 Bore Diameter (mm) 280 Outer Diameter (mm) 500 Width (mm) 130 d 280 mm D 500 mm B 130 mm C 130 mm Weight 115 Kg Basic dynamic load rating
    29440-E1 FAG 200x400x122mm rmin 5 mm Thrust roller bearings Bearing number 29440-E1 Size (mm) 200x400x122 Brand FAG Bore Diameter (mm) 200 Outer Diameter (mm) 400 Width (mm) 122 d 200 mm D 400 mm T 122 mm 30 ° A 122 mm D1 277.5 mm Da max 338 mm Db min 406 mm d1 360 mm da min 295 mm db max 234 mm
    23972E NACHI Basic dynamic load rating (C) 1890 kN 360x480x90mm Cylindrical roller bearings Bearing number 23972E Size (mm) 360x480x90 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 360 Outer Diameter (mm) 480 Width (mm) 90 d 360 mm D 480 mm B 90 mm C 90 mm r min. 3 mm Weight 46.2 Kg Basic dynamic load rating (C) 1890 kN Basic static load rating (C0) 2960 kN (Grease) Lubrication Speed
    STF700RV9313g NSK C 620 mm 700x930x620mm Cylindrical roller bearings Bearing number STF700RV9313g Size (mm) 700x930x620 Brand NSK Bore Diameter (mm) 700 Outer Diameter (mm) 930 Width (mm) 620 d 700 mm Fw 763 mm D 930 mm B 620 mm C 620 mm Basic dynamic load rating (C) 14 800 kN