NSK N1009RSTP cylindrical roller bearings
image_pdf
NSK N1009RSTP cylindrical roller bearings, Units and Housings CAD models , 300 mm Shaft Size Manufacturing Service . Get Your Free.
Shaft Size 300 mm
Seal Type High Temperature Packing
Bearing Type Split Cylindrical Retained Type
Support Type Eight-Bolt Plummer Block
Series Type Medium Series
Pillow/Plummer Block Style Split Cylindrical Housed Unit – Standard
Bolt Size 8 x M30
Weight 1383 lb
Bearing – Housing – Seal MSM300BRHHTPS
Bearing – Housing – Seal UPC 013992094612
Bearing UPC 013992034595
Dimension H 15.512 in
Dimension H1 2.4 in
Dimension H2 31.1 in
Dimension J1 30.2 in
Dimension J2 22.3 in
Dimension K 10.0 in
Dimension L 37.7 in
Dimension M 13.0 in
Housing Width 10.6 in