NSK FBN-323629WA needle roller bearings
image_pdf
Series L555200
Cone Part Number L555249
Cup Part Number L555210
Design Units Imperial
Bearing Weight 11.8 Kg
Cage Type Stamped Steel
d 292.100 mm
D 374.650 mm
B – Cone Width 47.625 mm
C – Cup Width 34.925 mm
B 47.625 mm
R – Cone Backface To Clear Radius1 3.560 mm
r – Cup Backface To Clear Radius2 3.30 mm
da – Cone Frontface Backing Diameter 305.05 mm
db – Cone Backface Backing Diameter 309.12 mm
Da – Cup Frontface Backing Diameter 362.00 mm
Db – Cup Backface Backing Diameter 355.09 mm
Ab – Cage-Cone Frontface Clearance 3.6 mm
Aa – Cage-Cone Backface Clearance 4.6 mm
a – Effective Center Location3 17.5 mm