NSK 35TM11NX1C3 deep groove ball bearings
image_pdf
Series 30322
Cone Part Number X30322M
Design Units METRIC
Cage Type Stamped Steel
C1 – Dynamic Radial Rating (Two-Row, 1 million revolutions)1 226000 lbf
C90(2) – Dynamic Radial Rating (Two-Row, 90 million revolutions)2 58500 lbf
d 110 mm
B – Cone Width 50 mm
WPD 218.8 mm
DD 202.7 mm
R – Cone Backface To Clear Radius3 4 mm
da – Cone Frontface Backing Diameter 130 mm
db – Cone Backface Backing Diameter 137 mm
Ab – Cage-Cone Frontface Clearance 5.1 mm
Aa – Cage-Cone Backface Clearance 2.8 mm
a – Effective Center Location4 -6.9 mm
C90 – Dynamic Radial Rating (90 million revolutions)5 149000 N
C1 – Dynamic Radial Rating (1 million revolutions)6 576000 N
C0 – Static Radial Rating 732000 N
Ca90 – Dynamic Thrust Rating (90 million revolutions)7 88200 N
K – Factor8 1.69
G1 – Heat Generation Factor (Roller-Raceway) 393.4
G2 – Heat Generation Factor (Rib-Roller End) 67.6
Cg – Geometry Factor 0.115
NTN 323124 tapered roller bearings NTN 323124 tapered roller bearings 20 Outer Diameter (mm) Engineering Calculator , Manufacturing Service . 52x20x15 Size (mm) Get Your Free. Size (mm) 52x20x15 Bore Diameter (mm) 52 Outer Diameter (mm) 20 Width (mm) 15 d 20 mm D 52 mm B 15 mm d1 30.35 mm D2 44.71 mm r1,2 – min. 1.1 mm
IKO NA 6908U needle roller bearings QuestionIKO NA 6908U needle roller bearings ? Find what Two-Bolt Base mounting: you need faster by entering 1.2500 in d your 6.2500 in overall length: information . mounting: Two-Bolt Base overall length: 6.2500 in d 1.2500 in overall height: 3.3438 in bore type: Round finish/coating: Uncoated base to bore centerline: 1.6875 in operating temperature range: