NSK 30TM13AA1N deep groove ball bearings
image_pdf
Design Unit METRIC
Bore Taper 1/12
Bearing Weight 59.9 Kg
Cage Type EMB
Cage Material Brass
Superseded Part 22334KYMBW33W800C3
d 170 mm
D 359.993 mm
B – Inner Ring Width 120 mm
B – Outer Ring Width 120 mm
R – Inner Ring To Clear Radius1 3.0 mm
r – Outer Ring To Clear Radius2 3.0 mm
da – Inner Ring Backing Diameter 219.000 mm
Da – Outer Ring Backing Diameter 325.000 mm