NSK 24084CAK30E4 spherical roller bearings
image_pdf
Volume Discount Available
Days to Ship 7 Days
RoHS 6
Bearing I.D. d(mm) 15
Bearing Material [Steel] Steel
Bearing Retained No
Housing Material 1045 Carbon Steel
Width T(mm) 13
Holder Surface Treatment Black Oxide Coating
Bearing Part Number 6202
Seals VV (Non-Contact Rubber Seal)
Flange O.D. H(φ) 56
Shape Flange Type
Bearing Used Deep Groove Ball Bearings
Number of Bearings Single
Flange Shape Compact Type
Type Bearings with Housings
    NBS K 47x53x25 needle roller bearings Manufacturers of all are represented in our partial list of clients. Contact Gary for 30 mm B a complete NBS K 47x53x25 needle roller bearings list of 8 mm A1 clients and projects. B 30 mm A 31 mm A1 8 mm A2 32 mm A4 23 mm d 30 mm Dz 70 mm e