NKX30T2Z NTN Ca 20.4 kN Complex bearings
image_pdf
dw 30 mm
rs min 0.6 mm
Dw 2.5 mm
Dw1 6.35 mm
Lw 15.8 mm
Lubrication hole on outer ring Oui/Yes
Precision class P0
Mass 0.15 kg
Cr 22.3 kN
Ca 20.4 kN
C0r 39.5 kN
C0a 42 kN
Nlim (grease) 4.300 rpm
Nlim (oil) 6.200 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
da min 40 mm
ras max 0.6 mm
Bearing number NKX30T2Z
Brand NTN
Bore Diameter (mm) 30
Outer Diameter (mm) 48
d 30 mm
Fw 30 mm
D 42 mm
D1 47 mm
D2 48 mm
C 30 mm
a 42.7 mm
r min. 0.6 mm
C1 11 mm
da min. 40 mm
ra max. 0.6 mm
C2 9.5 mm