NKX17T2Z NTN Static load rating radial (C0) 14.4 kN Complex bearings
image_pdf
dw 17 mm
rs min 0.3 mm
Dw 2 mm
Dw1 4.76 mm
Lw 11.8 mm
Lubrication hole on outer ring Oui/Yes
k 2.5 mm
Precision class P0
Mass 0.06 kg
Cr 10.4 kN
Ca 10.8 kN
C0r 14.4 kN
C0a 18.2 kN
Nlim (grease) 6.000 rpm
Nlim (oil) 8.500 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
da min 25 mm
ras max 0.3 mm
Bearing number NKX17T2Z
Brand NTN
Bore Diameter (mm) 17
Outer Diameter (mm) 31
d 17 mm
Fw 17 mm
D 26 mm
D1 30 mm
D2 31 mm
C 25 mm
a 25.7 mm
r min. 0.3 mm
C1 9 mm
da min. 25 mm
ra max. 0.3 mm
C2 8 mm
Weight 0.056 Kg
Dynamic load rating radial (C) 10.4 kN
Dynamic load rating axial (C) 10.8 kN
Static load rating radial (C0) 14.4 kN
Static load rating axial (C0) 18.2 kN
(Grease) Lubrication Speed 6000 r/min
Category Bearings
BDI Inventory 0.0
Manufacturer Name NTN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight / Kilogram 0.056
Product Group – BDI B04144
Fersa 30309F tapered roller bearings Request A Quote For TIMKEN Manufacturer Name Your Special Fersa 30309F tapered roller bearings Needs Today! Free 0.0 Inventory Quotes. ISO N/A Minimum Buy Quantity 9001 certified. Inventory 0.0 Manufacturer Name TIMKEN Minimum Buy Quantity N/A Weight 14.528 EAN 0883450279253 Product Group M06288 Number of Mounting Holes 4 Mounting Method V Lock Housing Style 4