NKX15T2Z NTN r min. 0.3 mm Complex bearings
image_pdf
dw 15 mm
rs min 0.3 mm
Dw 2 mm
Dw1 4.76 mm
Lw 9.8 mm
Lubrication hole on outer ring Oui/Yes
k 2.5 mm
Precision class P0
Mass 0.05 kg
Cr 8.25 kN
Ca 10.5 kN
C0r 10.2 kN
C0a 16.8 kN
Nlim (grease) 6.200 rpm
Nlim (oil) 8.800 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
da min 23 mm
ras max 0.3 mm
Bearing number NKX15T2Z
Brand NTN
Bore Diameter (mm) 15
Outer Diameter (mm) 29
d 15 mm
Fw 15 mm
D 24 mm
D1 28 mm
D2 29 mm
C 23 mm
a 23.7 mm
r min. 0.3 mm
C1 9 mm
da min. 23 mm
ra max. 0.3 mm
C2 6.5 mm