NKX12T2Z NTN Manufacturer Name NTN Complex bearings
image_pdf
dw 12 mm
rs min 0.3 mm
Dw 1.5 mm
Dw1 4.76 mm
Lw 9.8 mm
Lubrication hole on outer ring Oui/Yes
Precision class P0
Mass 0.04 kg
Cr 6 kN
Ca 10.3 kN
C0r 7.7 kN
C0a 15.4 kN
Nlim (grease) 6.400 rpm
Nlim (oil) 9.200 rpm
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
da min 20 mm
ras max 0.3 mm
Bearing number NKX12T2Z
Brand NTN
Bore Diameter (mm) 12
Outer Diameter (mm) 27
d 12 mm
Fw 12 mm
D 21 mm
D1 26 mm
D2 27 mm
C 23 mm
a 21.7 mm
r min. 0.3 mm
C1 9 mm
da min. 20 mm
ra max. 0.3 mm
C2 6.5 mm