NKE RSHEY40-N bearing units
  NKE RSHEY40-N bearing units
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 0.02
EAN 0087796047785
Product Group B00308
Enclosure Open
Precision Class ABEC 1 | ISO P0
Maximum Capacity / Filling Slot No
Rolling Element Ball Bearing
Snap Ring No
Internal Special Features No
Cage Material Steel
Internal Clearance C3-Loose
Inch – Metric Metric
Long Description 10MM Bore; 26MM Outside Diameter; 8MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No F
UNSPSC 31171504
Harmonized Tariff Code 8482.10.50.68
Noun Bearing
Keyword String Ball
Manufacturer Item Number 9100K
Weight / LBS 0.04
Outer Race Width 0.315 Inch | 8 Millimeter
D 1.024 Inch | 26 Millimeter
d 0.394 Inch | 10 Millimeter
    SKF NJ 221 ECJ thrust ball bearings are 17 mm d a few brands you will find in our inventory. Find SKF NJ 221 ECJ thrust ball bearings to see what’s in stock! d 17 mm D 40 mm C 20 mm F 22 mm B 21 mm e 32 mm Dw 2 mm Lw 11.8 mm Bearing with/without cage Avec Radial