NKE 23280-K-MB-W33 spherical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 8.626
EAN 0883450951807
Product Group M06288
Number of Mounting Holes 2
Mounting Method Concentric Collar
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Rolling Element Spherical Roller Bearing
Housing Material Cast Steel
Expansion / Non-expansion Expansion
Mounting Bolts 7/8 Inch
Relubricatable Yes
Insert Part Number 22215
Seals Triple Lip Nitrile Rubber
Housing Configuration 1 Piece Solid
Inch – Metric Metric
Other Features Double Row | Double Collar | With Set Screw
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 70MM Bore; 88.9MM Base to Center Height; Concentric Collar Mount; Spherical Rol
UNSPSC 31171511
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.80
Noun Bearing
Keyword String Pillow Block
Weight / LBS 28
B 3.5 Inch | 88.9 Millimeter
D 4.74 Inch | 120.396 Millimeter
Bolt Spacing Minimum 9.06 Inch | 230.124Millimeter
Nominal Bolt Center to Center 9.8 Inch | 248.9 Millimeter
Actual Bolt Center to Center 0 Inch | 0Millimeter
Bolt Spacing Maximum 10.44 Inch | 265.176Millimeter
d 2.756 Inch | 70 Millimeter
    SKF NJ 307 ECP thrust ball bearings Offer High 4000 psi maximum p value: Quality Brand SKF NJ 307 ECP thrust ball bearings .Contact Us Online to Get Best Quote. Cast Bronze material: material: Cast Bronze maximum p value: 4000 psi d 6-1/2 in maximum pv value: 75000 D 7-1/2 in maximum v value: 750 fp/min overall length: 13 in groove/plug type:
    ISB GEG 20 ES 2RS plain bearings 170 Million used ISB GEG 20 ES 2RS plain bearings instantly searchable. Shop our large selection Not Rated precision rating: of parts based on brand, price, description, 100 mm d and location. Order the with stock … d 100 mm precision rating: Not Rated D 215 mm finish/coating: Uncoated B 3.2500 in cage material: Steel
    KOYO RS242813 needle roller bearings are a few brands you will find in our 140 Outer Diameter (mm) inventory. Find KOYO RS242813 needle roller bearings to see what’s in 65x140x33 Size (mm) stock! Size (mm) 65x140x33 Bore Diameter (mm) 65 Outer Diameter (mm) 140 Width (mm) 33 d 65 mm D 140 mm B 33 mm D2 122,2 mm Da