NAXR30TN Timken Static load rating axial (C0) 91.1 kN Complex bearings
image_pdf
Bearing number NAXR30TN
Brand Timken
Bore Diameter (mm) 30
Outer Diameter (mm) 47
d 30 mm
Fw 30 mm
D 42 mm
D1 47 mm
r5 min. 0.6 mm
C 30 mm
C1 11 mm
C2 9.5 mm
Weight 0.162 Kg
Dynamic load rating radial (C) 20.2 kN
Dynamic load rating axial (C) 33 kN
Static load rating radial (C0) 34.6 kN
Static load rating axial (C0) 91.1 kN
INA DL45 thrust ball bearings LET OUR INA DL45 thrust ball bearings EXPERTS GET YOU THE PARTS YOU NEED. 190x340x55 Size (mm) Size (mm) 190x340x55 Bore Diameter (mm) 190 Outer Diameter (mm) 340 Width (mm) 55 d 190 mm Fw 231 mm D 340 mm B 55 mm C 55 mm Weight 23 Kg Basic dynamic load rating (C) 745