NACHI 6300-2NKE9 deep groove ball bearings
image_pdf
Size (mm) 140x300x62
Bore Diameter (mm) 140
Outer Diameter (mm) 300
Width (mm) 62
d 140 mm
D 300 mm
B 62 mm
C 62 mm
Angle (α) 40 °
a 123,3 mm
Weight 24,31 Kg
Basic dynamic load rating (C) 302 kN
Basic static load rating (C0) 344 kN
(Grease) Lubrication Speed 1900 r/min
INA 911 thrust ball bearings offers a INA 911 thrust ball bearings selection of Genuine at 55x100x33.3 Size (mm) Wholesale Prices. We are a 100 Outer Diameter (mm) INA 911 thrust ball bearings Certified 55 Bore Diameter (mm) Parts Retailer Size (mm) 55x100x33.3 Bore Diameter (mm) 55 Outer Diameter (mm) 100 Width (mm) 33.3 d 55 mm D 100 mm