NACHI 24076EK30 cylindrical roller bearings
image_pdf
offers a NACHI 24076EK30 cylindrical roller bearings selection of Genuine at Wholesale Prices. We 130 mm H are a NACHI 24076EK30 cylindrical roller bearings Certified Parts Retailer 440 mm d 600 mm D
d 440 mm
D 600 mm
H 130 mm
d1 595 mm
D1 445 mm
B 39 mm
r1,2 min. 5 mm
da min. 591 mm
Da max. 479 mm
ra max. 4 mm
Basic dynamic load rating C 2900 kN
Basic static load rating C0 14600 kN
Fatigue load limit Pu 980 kN
Reference speed 220 r/min
Limiting speed 430 r/min
Minimum axial load factor A 17.053
Mass bearing 110 kg
SKF VKBA 3283 wheel bearings SKF VKBA 3283 wheel bearings Deal is your source for OEM and Tapped Base mounting: accessories. We sell Genuine at discount 30 mm d prices. mounting: Tapped Base B 43.5 mm d 30 mm radial dynamic load capacity: 1700 kgf bore type: Round radial static load capacity: 920 kgf base to bore centerline: 1.6890 in