NACHI 23120EX1K cylindrical roller bearings
image_pdf
Size (mm) 170x310x86
Bore Diameter (mm) 170
Outer Diameter (mm) 310
Width (mm) 86
Bearing Type tapered bore
Bore Dia (d) 170.0000
Outer Dia (D) 310.0000
Width (B) 86.0000
Radius (min) (rs) 4.000
Dynamic Load Rating (Cr) 1,170,000
Static Load Rating (Cor) 1,750,000
Max Speed (Grease) (X000 RPM) 1
Max Speed (Oil) (X1000 RPM) 2
Weight (g) 31,650.00
Material 52100 Chrome steel, or equivalent
Timken EE234157D/234215 tapered roller bearings What 0.02 KGS Weight: is the best In Stock Availability: place to buy Timken EE234157D/234215 tapered roller bearings online? Manufacturing Service . 2216kjc3-qbl SKU: SKU: 2216kjc3-qbl Availability: In Stock Weight: 0.02 KGS d 80mm D 140mm B 33mm Cage Type: Steel Seals or Shields: Open Type Clearance: C3
LS GEWZ114ES-2RS plain bearings High Quality LS GEWZ114ES-2RS plain bearings. Competitive Pricing. Accept 22 mm B Small Order. 16 mm A1 Easy and Fast Shipping. B 22 mm A 40 mm A1 16 mm A2 47.2 mm B1 40 mm d 50 mm d1 70 mm Dz 100 mm e 22 mm G M6x1 H 197 mm J 157
KOYO K29X34X27F needle roller bearings YOU’LL FIND 110 Outer Diameter (mm) AN EXTENSIVE SELECTION OF KOYO K29X34X27F needle roller bearings FOR 63,5 Bore Diameter (mm) SALE. 63.5x110x29.37 Size (mm) Size (mm) 63.5x110x29.37 Bore Diameter (mm) 63,5 Outer Diameter (mm) 110 Width (mm) 29,37 d 63,5 mm D 110 mm T 29,37 mm B 30,048 mm C 23,02 mm R 7
Toyana 7022 A-UD angular contact ball bearings Toyana 7022 A-UD angular contact ball bearings Manufacturers , Online Wholesale Suppliers‎ Available Volume Discount ! Volume Discount Available Days to Ship 7 Days RoHS 6 Bearing I.D. d(mm) 12 Bearing Material [Steel] Steel Housing Material 1045 Carbon Steel Flange Shape Compact Type Width T(mm) 50 Holder Surface Treatment Black Oxide Coating Bearing Part Number
NP604623/NP577617 Timken 60x89x15mm B 15.25 mm Tapered roller bearings Bearing number NP604623/NP577617 Size (mm) 60x89x15 Brand Timken Bore Diameter (mm) 60 Outer Diameter (mm) 89 Width (mm) 15 d 60 mm D 89 mm T 15 mm B 15.25 mm C 10.5 mm R 1.5 mm r 0.8 mm
120KBE031 NACHI 120x200x62mm Calculation factor (Y1) 2.20 Tapered roller bearings Bearing number 120KBE031 Size (mm) 120x200x62 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 120 Outer Diameter (mm) 200 Width (mm) 62 d 120 mm D 200 mm B1 78 mm C 62 mm r min. 2.5 mm r1 min. 0.6 mm Weight 9.10 Kg Basic dynamic load rating (C) 405 kN Basic static load rating (C0) 710
3306 Loyal 30x72x30.2mm B 30.2 mm Angular contact ball bearings Bearing number 3306 Size (mm) 30x72x30.2 Brand CRAFT Bore Diameter (mm) 30 Outer Diameter (mm) 72 Width (mm) 30.2 d 30 mm D 72 mm B 30.2 mm C 30.2 mm
21311V SNR 55x120x29mm C 29.000 mm Spherical roller bearings Bearing number 21311V Size (mm) 55x120x29 Brand SNR Bore Diameter (mm) 55.000 Outer Diameter (mm) 120.000 Width (mm) 29.000 d 55.000 mm D 120.000 mm B 29.000 mm C 29.000 mm
  Detailed Parameters
  parameter:
  Similar products
SKF 24020 CCK30/W33 tapered roller bearings
NTN 231/530BK spherical roller bearings
100% Authentic. NTN 231/530BK spherical roller bearings Highest Quality. Certified Supplier. 130x280x58 Size (mm) Size (mm) 130x280x58 Bore Diameter (mm) 130 Outer Diameter (mm) 280 Width (mm) 58 d 130 mm D 280 mm B 58 mm C 58 mm Angle (α) 40 ° a 115 mm
NSK NJ 211 EW cylindrical roller bearings
We work closely with our 30.20 mm B NSK NJ 211 EW cylindrical roller bearings manufacturing partners to bring the best 40.000 mm d value to customers. d 40.000 mm D 80.0000 mm B 30.20 mm Fillet Radius ra 1.00 mm Grease Speed Rating n1 5600 rpm Oil Speed Rating n2 7500 rpm Basic Dynamic
SKF S71911 ACE/HCP4A angular contact ball bearings
Manufacturers of all are represented in our partial list of clients. 500x670x78 Size (mm) Contact Gary for a complete SKF S71911 ACE/HCP4A angular contact ball bearings list of clients and 500 Bore Diameter (mm) projects. Size (mm) 500x670x78 Bore Diameter (mm) 500 Outer Diameter (mm) 670 Width (mm) 78 d 500 mm F 545 mm