NACHI 22220EXK cylindrical roller bearings
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name SCHAEFFLER GROUP
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 64.2
Product Group B04311
Internal Clearance C2-Snug
Mounting Method Adapter Mount
Rolling Element Spherical Roller Bearing
Bore Profile Tapered
Cage Material Steel
Enclosure Open
Number of Rows of Rollers Double Row
Relubricatable Yes
Withdrawal Nut HM46T
Inch – Metric Metric
Long Description 220MM Tapered Bore; 370MM Outside Diameter; 150MM Width; C2-Snug Clearance; Adapter Mount; Double Ro