LS GE110XF/Q plain bearings
  LS GE110XF/Q plain bearings
image_pdf
Our highly-skilled and factory-trained service experts have the resources 36 mm A1 to help you with all your LS GE110XF/Q plain bearings needs – including routine maintenance, major repairs, warranty 51.6 mm B service, and equipment 70 mm A inspections.
A 70 mm
A1 36 mm
B 51.6 mm
d 49.21 mm
Dz 100 mm
G M6x1
H 110 mm
H1 22 mm
H2 165 mm
J 159 mm
L 206 mm
L1 65 mm
N 20mm
N1 25 mm
s1 25.8 mm
S 19 mm
Z 74.6 mm
C 35.1 kN
C0 23.2 kN
T min. -20 °C
T max. 100 °C
Weight 3.74 kg
Recommended tightening torque for set screw 16.8 Nm