Loyal XR766010-51 Cross tapered roller bearing
image_pdf
Size (mm) 75x92x25
Bore Diameter (mm) 75
Outer Diameter (mm) 92
Width (mm) 25
Bearing Type Single Row
Outer Dia (D) 92.0000
Width (B) 25.0000
Dynamic Load Rating (Cr) 54,000
Static Load Rating (Cor) 104,000
Max Speed (Oil) (X1000 RPM) 6,000
Shaft (Fw) 75.000
Weight (g) 315.00
Material 52100 Chrome steel, or equivalent
    ESFEE209 SNR s 11 mm Bearing units B 30.2 mm d1 62 mm s1 33.4 mm S 11 mm C 31.85 kN C0 20.8 kN T min. -20 °C T max. 100 °C Recommended tightening torque for set screw 11.5 Nm Designation of bearing ES209G2 Bearing number ESFEE209 Brand SNR Bore Diameter (mm) 45 d 45 mm H3 105 mm A4 27.5
    29328-E1 INA Db min. 244 mm 140x240x60mm Thrust roller bearings Bearing number 29328-E1 Size (mm) 140x240x60 Brand INA Bore Diameter (mm) 140 Outer Diameter (mm) 240 Width (mm) 60 d 140 mm D 240 mm T 60 mm T1 30 mm T2 – d1 220.6 mm r min. 2.1 mm A 82 mm D1 177 mm da min. 190 mm Da max. 208 mm db
    SL181884-E INA 420x520x46mm Manufacturer Item Number SL181884E Cylindrical roller bearings Bearing number SL181884-E Size (mm) 420x520x46 Brand INA Bore Diameter (mm) 420 Outer Diameter (mm) 520 Width (mm) 46 d 420 mm D 520 mm B 46 mm D1 489.5 mm d1 457 mm E 500 mm rmin 2.1 mm s 4 mm / Axial displacement m 20.6 kg / Weight Cr 680000 N /
    SLX60X130X62 NTN d 60.000 mm 60x130x62mm Cylindrical roller bearings Bearing number SLX60X130X62 Size (mm) 60x130x62 Brand NTN Bore Diameter (mm) 60.000 Outer Diameter (mm) 130.000 Width (mm) 62.000 d 60.000 mm D 130.000 mm B 62.000 mm C 62.000 mm
      Detailed Parameters
      parameter:
      Similar products
    NKE 24028-CE-K30-W33 spherical roller bearings
    Toyana 61802ZZ deep groove ball bearings
    Toyana 7008 C-UD angular contact ball bearings
    High Quality 15 Bore Diameter (mm) Toyana 7008 C-UD angular contact ball bearings. Competitive Pricing. Accept Small Order. 15×34.988×10.998 Size (mm) 34,988 Outer Diameter (mm) Easy and Fast Shipping. Size (mm) 15×34.988×10.998 Bore Diameter (mm) 15 Outer Diameter (mm) 34,988 Width (mm) 10,998 d 15 mm D 34,988 mm T 10,998 mm B 10,988 mm
    29396E NACHI Dynamic Load Rating 4.630.000 N 480x730x150mm Thrust roller bearings
    Bearing number 29396E Size (mm) 480x730x150 Brand NACHI Bore Diameter (mm) 480 Outer Diameter (mm) 730 Width (mm) 150 d 480 mm D 730 mm T 150 mm d1 705 mm r min. 6 mm A 270 mm B1 51 mm B2 144 mm C 72 mm D1 590 mm da min. 595 mm Da