Loyal RKS.160.16.1314 Medium size crossed cylindrical roller slewing bearing without a gear
image_pdf
Loyal RKS.160.16.1314 Medium size crossed cylindrical roller slewing bearing without a gear, 44 mm A Units and Housings CAD models , Manufacturing Service 42.9 mm B . Get Your Free.
B 42.9 mm
A 44 mm
A1 18 mm
A2 63.9 mm
B1 58.7 mm
d 41.28 mm
d1 70 mm
e 25 mm
G M6x1
J 125 mm
L 160 mm
N 19mm
s1 42.05 mm
S 19.8 mm
C 53 kN
C0 31.8 kN
T min. -40 °C
T max. 100 °C
Weight 3.67 kg
Recommended tightening torque for set screw 16.8 Nm