Loyal 9O-1B20-1093-0941-1 bearing
image_pdf
Inventory 0.0
Manufacturer Name TIMKEN
Minimum Buy Quantity N/A
Weight 13.62
EAN 0883450394109
Product Group M06288
Number of Mounting Holes 2
Mounting Method Tapered Adapter Sleeve
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Rolling Element Spherical Roller Bearing
Housing Material Cast Steel
Expansion / Non-expansion Non-expansion
Mounting Bolts 1/2 Inch
Relubricatable Yes
Insert Part Number 22209
Seals Teflon Labyrinth
Housing Configuration 1 Piece Solid
Inch – Metric Inch
Other Features Double Row | Heavy Duty
UNSPSC 31171511
Harmonized Tariff Code 8483.20.40.80
Noun Bearing
Keyword String Pillow Block
Manufacturer Item Number DVP09K108ST
Weight / LBS 10
B 2.125 Inch | 53.98 Millimeter
Actual Bolt Center to Center 0 Inch | 0Millimeter
D 1.98 Inch | 50.3 Millimeter
d 1.5 Inch | 38.1 Millimeter
Nominal Bolt Center to Center 5.6 Inch | 142.5 Millimeter
Bolt Spacing Maximum 6.5 Inch | 165.1Millimeter
Bolt Spacing Minimum 4.69 Inch | 119.126Millimeter
    IKO BRI 183020 UU needle roller bearings We work closely with our 6304ddu-nsk SKU: IKO BRI 183020 UU needle roller bearings manufacturing 0.02 KGS Weight: partners to bring the best value to customers. SKU: 6304ddu-nsk Availability: In Stock Weight: 0.02 KGS d 20mm D 52mm B 15mm Dynamic Load Rating (kN): 15.9 Static Load Rating (kN): 7.9 Fatigue Load Rating (kN): —