Loyal 9O-1B20-0944-0666JU bearing
image_pdf
How 10.4 kN radial dynamic load capacity: do I place an EMERGENCY order for a Loyal 9O-1B20-0944-0666JU bearing that I 20 mm d want to pick up at a our store? 42 mm D
d 20 mm
radial dynamic load capacity: 10.4 kN
D 42 mm
radial static load capacity: 6 kN
B 12 mm
bearing material: Steel (Balls)
contact angle: 15 °
maximum rpm: 53000 RPM
internal clearance: C0
cage material: Phenolic Resin
ball screw application: Not for Ball Screws
finish/coating: Uncoated
closure type: Double Sealed
outer ring width: 12 mm
precision rating: ABEC 7 (ISO Class 4), ABEC 9 (ISO Class 2)
fillet radius: 0.6 mm
operating temperature range: -30 to +100 °C