Loyal 9O-1B20-0275-0543-1 bearing
image_pdf
Series 450000
Cone Part Number EE450600D
Cup Part Number 451212
Design Units Imperial
Bearing Weight 119.8 lb
Cage Type Stamped Steel
Aa – Cage-Cone Backface Clearance 0 in
d 6.0000 in
D 12.1250 in
B – Double Cone Width 6.7500 in
C – Cup Width 2.4375 in
T – Bearing Width across Cups 6.3749 in
R – Cone Frontface To Clear Radius1 0.380 in
r – Cup Backface To Clear Radius2 0.270 in
da – Cone Frontface Backing Diameter 7.44 in
Db – Cup Backface Backing Diameter 10.59 in
Ab – Cage-Cone Frontface Clearance -0.06 in
C90 – Dynamic Radial Rating (One-Row, 90 million revolutions)3 57900 lbf
C1 – Dynamic Radial Rating (Two-Row, 1 million revolutions)4 389000 lbf
C90(2) – Dynamic Radial Rating (Two-Row, 90 million revolutions)5 101000 lbf
Ca90 – Dynamic Thrust Rating (90 million revolutions)6 32400 lbf
K – Factor7 1.79
e – ISO Factor8 0.33
Y1 – ISO Factor9 2.07
Y2 – ISO Factor10 3.08
Cg – Geometry Factor11 0.118
    SNR 33021A tapered roller bearings Advance SNR 33021A tapered roller bearings is your source for quality and accessories. shop online for home delivery or pick up in one of our 10000 . 36 mm A A 36 mm A1 21 mm B 27 mm d 22.22 mm Dz 60 mm E 12.5 mm G R1/8″ H 36.5 mm H1 10
    ISB GAC 140 CP plain bearings Browse 36 mm A ISB GAC 140 CP plain bearings Categories in the Manufacturers Online Free. including . A 36 mm A1 19 mm B 22 mm d 12.7 mm E 9 mm G M6x1 H 30.2 mm H1 10 mm H2 57 mm J 48 mm L 70 mm L1 20 mm N M8