Loyal 9I-3R40-1574-0916 Triple-row with internal gear
image_pdf
Shaft Size 1-15/16 in
Seal Type Viton Single Lip
Bearing Type Split Cylindrical Retained Type
Support Type Take-Up
Series Type Medium Series
Tensioning Unit Type Push Type
Bearing – Housing – Seal MSE115BRHRSS
Bearing – Housing – Seal UPC 013992070302
Bearing UPC 013992031723
Dimension B 5.0 in
Dimension N 9.3 in
Dimension D 8.0 in
Dimension V 4.0 in
Dimension P 0.8 in
Dimension H 1.3 in
Dimension S 1.5 in
Dimension U 0.2 in
Dimension Y 0.6 in