LMFP40LUU Samick Basic dynamic load rating (C) 3.43 kN Linear bearings
image_pdf
Bearing number LMFP40LUU
Brand Samick
Bore Diameter (mm) 40
Outer Diameter (mm) 60
d 40 mm
D 60 mm
d1 9 mm
d2 14 mm
h 8.6 mm
D1 96 mm
H 13 mm
L 154 mm
PCD 78 mm
13 Tolerance h14
Tolerance perpendicularity (C) 25
Weight 1.56 Kg
Basic dynamic load rating (C) 3.43 kN
INA 81226-TV thrust roller bearings Browse INA 81226-TV thrust roller bearings In Stock Availability: Categories in the Manufacturers Online 0.02 KGS Weight: Free. including 1215-skf SKU: . SKU: 1215-skf Availability: In Stock Weight: 0.02 KGS d 75mm D 130mm B 25mm Dynamic Load Rating (kN): 39 Static Load Rating (kN): 15.6 Fatigue Load Rating (kN): 0.8 Reference Speed Rating (r/min):